Return to state wrestling tournament home page
North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
 


Past Individual State Champions-Class A-1958-1987

Back to Past Individual Champions Main Page


Year

98 Pounds

1958

Dave Stewart, Williston

1959

Ronald Privratsky, Dickinson

1960

Arlan Arnson, Williston

1961

Henry Pankrantz, Dickinson

1962

Cliff Wolf, Hettinger

1963

Bob Jordan, Fargo Shanley

1964

Dale Rieger, Bismarck

1965

Tim Walsh, St. Mary's

1966

Gerald Voeller, Rugby

1967

Scott Mandy, Valley City

1968

Ken Holwegner, Minot

1969

Rick Wolf, Hettinger

1970

Rich Christen, Minot Ryan

1971

Ed Maisey, Williston

1972

Lon Brew, Bismarck

1973

Inky Johnson, Minot

1974

Tim Pudwill, Bismarck

1975

Brian O'Hara, Bismarck

1976

Gary Schumacher, Bismarck

1977

Tom Schumacher, Bismarck

1978

Jeff Schumacher, Bismarck

1979

Scott Knowlen, Bismarck

1980

Terry Humphrey, Carrington

1981

Dave Appelt, Minot

1982

Brian Baker, Dickinson Trinity

1983

Bret Maughan, Fargo North

1984

Mark Nolz, Bismarck

1985

Troy Vetter, Fargo North

1986

Jerry Hanson, Rugby

1987

Zak Tesoro, Williston

Year

105 Pounds

1958

William Harp, Williston

1959

David Stewart, Williston

1960

Ronald Privratsky, Dickinson

1961

Mark Grabou, Bismarck

1962

Henry Pankratz, Dickinson

1963

Cliff Wolf, Hettinger

1964

Brian Saunders, Minot

1965

David Sattler, Rugby

1966

Bruce Henke, Dickinson

1967

Tex Burkhard, Minot Ryan

1968

Lance Johnson, Minot

1969

Ken Holwegner, Minot

1970

Rick Wolf, Hettinger

1971

Bill Knutson, Williston

1972

Rhett Hilzendeger, Bismarck

1973

Wayne Goehring, Bismarck

1974

Inky Johnson, Minot

1975

Harvey Kruckenberg, Mandan

1976

Curt Himle, Devils Lake

1977

Todd Skadberg, Carrington

1978

Marc Larson, Bismarck

1979

Kevin Westby, Fargo South

1980

Scott Knowlen, Bismarck

1981

John Christen, Minot Ryan

1982

Jay Glaser, Dickinson Trinity

1983

Shawn Drury, Bismarck

1984

Brett Maughan, Fargo North

1985

Doug Haux, Bismarck

1986

Troy Vetter, Fargo North

1987

Don Penix, Minot High

Back to Top

Year

112 Pounds

1958

Ivo Schock, NE St. Mary's

1959

Fred Kord, Assump. Abbey

1960

David Stewart, Williston

1961

Richard Wandler, NE SM

1962

Dennis Zenker, Bismarck

1963

Henry Pankratz, Bismarck

1964

Loren Headrick, Minot

1965

Brian Saunders, Minot

1966

Tom Dietz, Bismarck

1967

Daryl Steckler, Mandan

1968

Don Eisenbarth, Bismarck

1969

Ed Bergeron, Minot

1970

Ed Bergeron, Minot

1971

Dave Dougherty, Minot

1972

Bill Knutson, Williston

1973

Jerry Haugen, Fargo South

1974

Kent Ness, Devils Lake

1975

Paul Usselmann, Mandan

1976

Paul Usselmann, Mandan

1977

Darrel Decoteau, Belcourt

1978

Kent Norgaard, GF Red River

1979

Jack Maughan, Fargo North

1980

Randy Burwick, Dickinson

1981

Randy Fischer, Bismarck

1982

John Christen, Minot Ryan

1983

Jay Glaser, Dickinson Trinity

1984

Shawn Drury, Bismarck

1985

Bret Maughan, Fargo North

1986

Troy Steiner, Bis. Century

1987

Brent Ekstrom, Mandan

Year

119 Pounds

1958

Leonard Volk, Rugby

1959

Lynn Tanner, Dickinson

1960

Lewie Lieszt, GF Central

1961

David Stewart, Williston

1962

James Buchli, Fargo Central

1963

Gary Dietz, Bismarck

1964

William Lillibridge, Bismarck

1965

John Dillavou, Bismarck

1966

Lee Peterson, Bismarck

1967

Don Syvrud, Mandan

1968

Kelly Helmick, Rugby

1969

Cayle Stavn, Watford City

1970

Brian Hennenfent, Minot

1971

Ray Hendrickson, Bismarck

1972

Jim Nelson, Minot

1973

Ed Maisey, Williston

1974

Mark Reinke, Fargo South

1975

Dave Reimnitz, Bismarck

1976

Harvey Kruckenberg, Mandan

1977

Rich Hohbein, Mandan

1978

Tim Kruckenberg, Mandan

1979

Dean Staska, West Fargo

1980

Jack Maughan, Fargo North

1981

Randy Burwick, Dickinson

1982

Robbi Kudrna, Dickinson

1983

Mark Schulz, Bis. Century

1984

Duane Barnhardt, Bis. Century

1985

Eugene Nagel, Bis. Century

1986

Bret Maughan, Fargo North

1987

Troy Steiner, Bis. Century

Year

126 Pounds

1958

Curt Gartner, NE St. Mary's

1959

William Nelson, Williston

1960

Dave Demaniow, Dknsn Campus

1961

Al Taylor, Assumption Abbey

1962

Earl Erickson, Fargo Central

1963

Mike Schmisek, Assump. Abbey

1964

Mike Fitzpatrick, Williston

1965

Leroy Richard, Assump. Abbey

1966

Lynn Forde, Minot Ryan

1967

Lee Peterson, Bismarck

1968

Dave Ilvedson, Minot

1969

Roger Thompson, Minot

1970

Phil Reimnitz, Bismarck

1971

Pat O'Brien, Bismarck

1972

Mark Sandoval, Mandan

1973

Jim Nelson, Minot

1974

Kelly Hagel, Carrington

1975

Brian Hanson, Bismarck

1976

Keith Burwick, Dickinson

1977

Jerry Sandoval, Mandan

1978

Randy Wade, West Fargo

1979

Russ Pederson, Williston

1980

Steve Imhoff, Bismarck

1981

LeRoy McCormick, Bismarck

1982

Randy Fischer, Bismarck

1983

Kevin scholler, GF, Red River

1984

Brian Stewart, Minot

1985

Duane Barnhardt, Bis. Century

1986

Curt Foley, Fargo North

1987

Terry Steiner, Bis. Century

 
Back to Top
 

Year

132 Pounds

1958

Gary Webb, Williston

1959

Allan Huso, Minot Model

1960

Eugene Bachmeier, NE SM

1961

Terry Klein, Dickinson

1962

James Young, Fargo Central

1963

Milo Trusty, Mandan

1964

Tim Decker, Minot Ryan

1965

Kevin Weilder, NE SM

1966

Larry Besemann, Minot

1967

Larry Besemann, Minot

1968

Lynn Fordem, Minot Ryan

1969

Bill Synnott, Minot

1970

Bill Synnott, Minot

1971

Mike Wolf, Dickinson

1972

Brad Dodds, Fargo North

1973

Gregg Greeno, Jamestown

1974

Ron Meyer, Minot Ryan

1975

Lon Brew, Bismarck

1976

Greg Stensgard, Fargo South

1977

Keith Burwick, Dickinson

1978

Joe Gaughan, West Fargo

1979

Bob Purcell, Bismarck

1980

Lars Imhoff, Bismarck

1981

Steve Imhoff, Bismarck

1982

John Kabanuk, Minot

1983

Shawn Benham, Minot

1984

Andy Leier, Bismarck

1985

Dave Mortensen, Minot

1986

Scott Salseg, Minot

1987

Marty Voskvil, Bismarck

Year

138 Pounds

1958

William Mollman, NE SM

1959

Dale Bautz, NE SM

1960

Allan Huso, Minot Model

1961

Dan Unruh, Bismarck

1962

Ken Dillman, Assump. Abbey

1963

Les Torgerson, Bis. St. Mary's

1964

Les Torgerson, Bis. St. Mary's

1965

Willie Ressler, Mandan

1966

Gary Schmaltz, Hettinger

1967

Bob Galt, Carrington

1968

Bruce Larson, Fargo South

1969

Bob Hager, Harvey

1970

Kevin Lura, Carrington

1971

Andy Reimnitz, Bismarck

1972

Dave Thorson, Fargo North

1973

Brad Dodds, Fargo North

1974

Jim LeDoux, Fargo Shanley

1975

Steve Martinson, Bismarck

1976

Barry Soberg, Fargo North

1977

Delmore LaFontaine, Minot

1978

Greg Scheer, Jamestown

1979

David Weisz, Bismarck

1980

Mike Thompson, Valley City

1981

Paul Syvrud, Mandan

1982

Bryan Njos, Bismarck

1983

Troy Goll, Bismarck

1984

Craig Winkels, Minot Ryan

1985

Kurt Fleck, Mandan

1986

Bill Welder, West Fargo

1987

Mike Johnson, Bis. Century

Year

145 Pounds

1958

Robert Nelson, Williston

1959

Robert Nelson, Williston

1960

John Hanson, Bismarck

1961

Dennis Friestad, Napoleon

1962

Al Tschida, Fargo Shanley

1963

Ken Dillman, Assumption Abbey

1964

Ronald Kettleson, Bismarck

1965

James Carter, Hettinger

1966

Daniel Vogel, Fargo Central

1967

Gary Schmaltz, Hettinger

1968

Jerry Rocheleau, Rugby

1969

Dave Scherer, Fargo South

1970

Arland Kramer, Minot

1971

Ken Vetter, Harvey

1972

Don Eslinger, Minot

1973

Ken Gabriel, Bismarck

1974

Mark Reimnitz, Bismarck

1975

Mark Reimnitz, Bismarck

1976

Darwin Schneider, Fargo South

1977

Greg Stensgard, Fargo South

1978

Ken Malsom, Minot

1979

Don Bohe, Mandan

1980

Curt Haux, Bismarck

1981

Greg Scholler, GF Red River

1982

Lynn Sundby, Williston

1983

Jack Perrone, GF Central

1984

Al Neer, Bismarck

1985

Brad Krenz, Williston

1986

Steve McCormick, Bis. St. Mary's

1987

Steve McCormick, Bis. St. Mary's

 
Back to Top
 

Year

155 Pounds

1958

Nick Lenhardt, NE SM

1959

Duayne Pekas, NE SM

1960

Duayne Pekas, NE SM

1961

Jack Runnels, Minot Model

1962

Dennis Friestad, Napoleon

1963

Rich Chandler, Minot

1964

Phil Kambeitz, Asmp. Abbey

1965

Ronald Kettleson, Bismarck

1966

Roger Zink, Carrington

1967

Bill Jorgenson, Williston

1968

Bill Demaray, Central Cass

1969

Roy Miller, Minot

1970

Terry Mathson, Minot

1971

Gene Patch, GF Central

1972

Kerry Jaeger, Fargo North

1973

Clay Kendall, Jamestown

1974

Myron Feist, Minot Ryan

1975

Halder Thompson, Mandan

1976

Wade Sunby, Williston

1977

Phil Syvrud, Mandan

1978

Andy Decoteau, Belcourt

1979

Pat Perrone, GF Central

1980

Dean Bondeson, Bismarck

1981

Randy Olson, West Fargo

1982

Paul Syvrud, Mandan

1983

Lynn Sundby, Williston

1984

Jack Perrone, GF Central

1985

Steve Boutrous, Bismarck

1986

Jay Belden, Dickinson

1987

Andre Twete, Bismarck

 

Year

167 Pounds

1958

Bernard Webb, Williston

1959

Nick Lenhardt, NE St. Mary's

1960

Edwin Heinen, Assump. Abbey

1961

Vince Fink, Bismarck

1962

Edwin Freizier, GF Central

1963

Mike Ranum, Valley City

1964

Rick Smith, Bis. St. Mary's

1965

Doug Busby, Minot

1966

Walter Gerbracht, Hettinger

1967

Larry Skaare, Williston

1968

Kirk Kendall, Jamestown

1969

Marc Olson, Minot

1970

Kim Garvey, Fargo North

1971

Marv Glaser, Minot

1972

Randy Clement, Hettinger

1973

Rick Lee, Jamestown

1974

Clay Kendall, Jamestown

1975

Jim Emil, Mandan

1976

Bob Simons, Bismarck

1977

Dan Morrow, Mandan

1978

Ted Doberstein, Wahpeton

1979

Marvin Feist, Minot Ryan

1980

Marvin Feist, Minot Ryan

1981

Brian Boucher, Minot Ryan

1982

Dean Grunseth, Bismarck

1983

John Richter, Bis. St. Mary's

1984

Wayne Engebretson, Williston

1985

Chuck Friedericks, Far. Shanley

1986

Tom Richter, Bis. St. Mary's

1987

Chris Hermes, Williston

 
Back to Top
 

Year

185 Pounds

1958

Joe Jackson, Williston

1959

Joe Jackson, Williston

1960

Rodney Anderson, Lisbon

1961

Rodney Anderson, Lisbon

1962

Jerry Cloud, Dickinson

1963

James Kurle, Bismarck

1964

Frank Miller, Bis. St. Mary's

1965

Dick Lundstrom, Fargo Central

1966

Arnie Binek, Bis. St. Mary's

1967

Gene Weber, Minot

1968

Dennis Farrell, Bis. St. Mary's

1969

Lowell Romfo, Rugby

1970

Bruce Behm, Minot Ryan

1971

Kim Garvey, Fargo North

1972

Ron Malsom, Minot Ryan

1973

Mike Mayer, Bismarck

1974

Rick Pierce, Fargo South

1975

Marv Koch, Valley City

1976

George Bowman, GF Red River

1977

George Bowman, GF Red River

1978

Rich Zander, Mandan

1979

Dave Hass, Valley City

1980

Dave Hass, Valey City

1981

Dave Stemmerman, Devils Lake

1982

Mike Cox, Jamestown

1983

Scott Selland, Bis. Century

1984

Joe Harris, Bis. Century

1985

Jeff Domm, Wahpeton

1986

Brett Bourne, Fargo North

1987

Chris Scholler, GF Red River

 

Year

Heavyweight

1958

Gerhardt Wehrman, Asmp. Abbey

1959

James Hauge, Minot

1960

Charles Wagner, Bismarck

1961

Richard Clement, Hettinger

1962

Dean Hermes, Williston

1963

Gary Ulrickson, Jamestown

1964

James Kerzman, Asmp. Abbey

1965

Mark Wilhelmi, Stanley

1966

David Dozak, Wahpeton

1967

Tom Lowe, Minot

1968

Tom Lowe, Minot

1969

Tom Lowe, Minot

1970

Terry Bauer, Minot

1971

Mark Slater, Minot Ryan

1972

Mark Slater, Minot Ryan

1973

Mark Slater, Minot Ryan

1974

Brad Salquist, Wahpeton

1975

Dan Woodward, Bismarck

1976

Jack Schulz, Fargo South

1977

Joe Coghlan, Valley City

1978

Kurt Lesser, Minot

1979

Malcolm McLeod, West Fargo

1980

Bruce Simmers, GF Central

1981

Pat Ressler, Bis. St. Mary's

1982

Bob Fowler, GF Red River

1983

Bob Fowler, GR Red River

1984

Andy Zachmeier, Mandan

1985

Guy Chase, Bismarck

1986

Neil Anderson, Mandan

1987

Neil Anderson, Mandan

Back to Top

 

Last Updated: Wednesday, June 15, 2011 1:22 PM

© Copyright 2010-11 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee